İlk Yurtdışı Alışverişim Hüsranla Sonuçlandı - #Güncelleme Ürün Geldi


Merhaba Dostlar,

Çevrimiçi alışverişin hayatımıza girmesiyle beraber artık hemen hemen her şeyimizi internet üzerinden alıyor olduk. Öyle ki bu alışverişimiz bazen bir bebek maması olurken bazen de bir televizyon oldu. Tabi bu alışverişlerimizde kaliteli olan ürünü mümkün olan en uygun fiyata almayı amaç edindik. Hal böyle olunca da kendi ülkemizin e-ticaret sitelerinin yanında uluslararası e-ticaret işiyle uğraşan sitelere de bakmak kaçınılmaz oldu. Bu akımın en yeni üyelerinden biride benim sanırım.

İlk Yurtdışı Alışveriş Deneyimim

Yakın dönem içerisinde ara ara Aliexpress, Banggood, Amazon gibi uluslararası alışveriş sitelerine bakıyor olsam da hiç cesaret edip ürün satın almamıştım. Bunun birçok nedeni vardı benim için. Bunların başında kredi kartımı yabancı sitelere girmek istemiyor olmam (Sanal kart bile olsa. Evet çok pimpirikliyim) ve buralardan alacağım ürünlerin bana ulaşmayacağını düşünmem. Tabi uzun kargo süreleri de alışveriş yapmamı engelleyen sebeplerden biri. Bu düşünceler ile sadece bakınmak ile yetindiğim zamanların birinde İninal Kart ile tanıştım. İninal kart özetle ön ödemeli bir kart. İçine yüklediğiniz kadar harcama yapabiliyorsunuz. Hemen bir ön ödemeli ininal kart sipariş ettim.
Artık yurt dışı alışveriş için hazırdım. En önemli sorun olan kredi kartı meselesini çözmüştüm. İlk denemem olacağından dolayı ucuz olmalıydı. Mağaza kuponu ile 1.5 dolara gelen aşağıda resmi bulunan kulaklığı sipariş ettim. Ayrıca ürüne şuradan da ulaşabilirsiniz.Korktuğum Başıma Geldi.

Yukarıda belirttiğim çekincelerimden biri olan ürünün bana gelmeyeceği mevzusu gerçek oldu. Oysaki en büyük çekincem kredi kartı sorunuydu. Onca ulaşmış ürün örneğine rağmen benim ürünüm gelmemişti. Akabinde bu gün maillerimi kontrol ettiğimde Aliexpress'ten bir mail geldiğini gördüm. Aliexpress diyordu ki "Ürün koruma süresi dolmak üzere. Eğer ürün ulaşmışsa onaylayın. Ürün ulaşmamışsa ya satıcı ile iletişime geçip süreyi uzatın yada para iadesi için talep yollayın." Aslında ürün iade etmeden önce satıcıdan biraz daha süre uzatmasını isteyebilirdim lakin kargo hareketlerinde uzun süredir bir hareket yok. Ürün Türkiye'ye giriş dahi yapmadı. Hala taşıma da görünüyor. Dolayısıyla dispute açıp para iadesi isteyeceğim. Aliexpress'ten gelen maili aşağıdaki görselden görebilirsiniz.İlk Yurtdışı Alışverişi İlk Anlaşmazlık

Daha önce yurtdışı alışverişim olmadığından dolayı anlaşmazlık (dispute) açmayı da bilmiyordum haliyle. İnternette biraz araştırmayla öğrendim. Dispute nasıl açtım neler yaptım buradan resimli olarak adım adım gösterelim. Hem daha sonra takıldığım yer olursa incelerim hemde yazıyı okuyacak arkadaşlara kaynak olur. 


Nasıl Dispute Açtım?

İlk olarak Aliexpress hesabına giriş yapıyoruz. Sağ tarafta bulunan üye adımıza mause ile üzerine geliyoruz. Açılan menüden "Siparişlerim" sekmesine tıklıyoruz. 
Daha sonra gelen ekranda aldığınız ürünün hemen sağında bulunan Open Dispute linkine tıklıyoruz.


Sonraki ekranda resimde işaretlediğim ekrandaki gibi tekrar Open Dispute diyoruz.Bir sonraki ekran üzerinde biraz duralım. Burada iki seçenek çıkıyor karşımıza.

1. Refund Only - Sadece Geri Ödeme : Bu seçeneği sipariş ettiğimiz ürün gelmediğinde tam para iadesi için yada ürün açıklandığı gibi gelmediğinde kısmi para iadesi için kullanıyoruz. 

2. Return Goods - Ürün İadesi : Bu seçeneği üründen memnun kalmadığımızda iade etmek için kullanıyoruz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu tam bir para iadesi için kargo ücretini bizim karşılamamız gerekebilir.

Ben ürün bana ulaşmadığından dolayı 1. seçenek olan Refund Only seçeneğini seçiyorum. Bir sonraki ekranı da aşama aşama inceleyelim. 

1. I want to apply for - Başvuru Şekli : Burada dispute şeklini soruyor. Bu kısmı para iadesi istediğimizden dolayı Refund Only seçili bırakıyoruz. 

2. Did you receive the item - Ürün Teslimi : Burada ürünü teslim alıp almadığımızı soruyor. Biz teslim almadığımızdan dolayı No seçeneğini seçiyoruz. 

3. Reason for refund request - Geri Ödeme İsteği Nedeni : Bir önceki ekranda ürünü almadım No dediğimizde bu bölümde bir çok seçenek çıkıyor. Tek tek inceleyelim.

3.1 Logistics tracking problem - Ürün Takip Sorunu : Bu seçenek ile ürün takibinde sorun olduğunu söylemiş oluyoruz. Bu seçenekle beraber bir altında 3 seçenek çıkıyor. 

3.1.1 Purchase Protection is running out, but package is still in transit - Satın Alma Koruma Süresi Bitiyor Ancak Ürün Hala Taşıma Sürecinde

3.1.2 Package was returned to seller by shipping company : Ürün bana ulaşmadan satıcıya iade edildi. 

3.1.3 No tracking information : Takip bilgisi yok. Yada takip numarası yanlış. 

3.2 Customs problem : Ürününüz gümrükte takıldıysa bununla ilgili sorunlar için bu seçeneği seçiyoruz. 

3.3 Package sent to a wrong address : Ürününüz size değil de başka bir adrese teslim edildiyse bu seçeneği seçiyoruz. 

4. Refund Amount : Burada iade tutarını giriyoruz. Dikkat edilmesi gereken nokta ürünü aldığınız fiyattan fazlasını talep edemezsiniz. Ancak daha az bir miktar talep edebilirsiniz. 

5. Please write your request detail : Burada neden dispute açtığımız ile ilgili bir kaç kelime yazmamız gerekiyor. Google çeviriyi kullanarak derdimizi anlatacak basit bir kaç cümle yazabiliriz. Örneğin Ürünü sipariş ettim. Koruma süresi dolmasına az kaldı. Ancak ürün bana ulaşmadı. Paramı geri istiyorum.yazabiliriz. Bunu Google çeviriden çevirdiğimizda aşağıdaki gibi olacaktır. 

I ordered the product. The protection period was short enough to fill. But the product did not reach me. I want my money back.

Çevirinin çok iyi olmasına gerek yok. Çinli arkadaşlarımızda Google çeviri kullanıyorlardır herhalde. 
Bir sonraki aşamada resim ve video ekleyebileceğimiz alanlar mevcut. Bu alanları ürün size ulaşmış ancak hasarlı olduğunda kanıtlamak için kullanabilirsiniz. 

Ben para iadesi istediğimden Refund Only seçtim. Ürün ulaşmadığından No seçeneğini işaretledim. Transfer ile ilgili sorun olduğundan Logistics tracking problem seçeneğini seçip altta açılan seçeneklerden satın alma koruması dolmak üzere olduğundan Purchase Protection is running out, but package is still in transit seçtim. İndirimle 1.49 dolara satın aldığımdan kutuya 1.49 yazdım. Yanında zaten kırmızı yazıyla belirleyebileceğiniz fiyat aralığı yazıyor. Sonraki aşamada açıklama kısmına ürünü satın aldığımı, koruma süresi dolmak üzere olduğunu ancak hala ürünün elime ulaşmadığını dolayısıyla ücret iadesi istediğimi Google çeviriden İngilizceye çevirip ekledim. Kanıt kısmını geçip Submit yani gönder butonuna tıkladım. Yaptığım işlemleri aşağıdaki görselden inceleyebilirsiniz. 

Gönder butonuna da tıkladıktan sonra aşağıdaki resimde göründüğü gibi bir süreç başlayacak. Bu sürenin dolmasını bekleyip neler olacak beraber görelim. Süreç sona erdiğinde yine buradaki konuyu güncellerim. 
Sonuç

İlk yurtdışı alışverişim her ne kadar sorunlu gerçekleşmiş olsa da sanırım bunu tekrar deneyeceğim. Zira ben saat meraklısı biriyim ve Aliexpress'te güzel saatler var. Yine bu deneyimimi buradan paylaşmış olurum. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Hoşçakalın.GÜNCELLEME - ÜRÜN TESLİM EDİLDİ

Ben dispute süresinin dolmasını beklerken bu gün Ptt personeli kapıya ürünü bırakmış gitmiş. Ablam aradı "Beklediğin bir kargo var mıydı binanın girişinde çince yazılı bir paket var diye" Ptt personeli öylece dış kapının üzerine sıkıştırmış. Biri alıp gitse haberimiz olmayacak. Neyse ürün tam olarak 54 günde elime geçmiş oldu. Deneysel bir alışveriş olduğundan dolayı geç gelmesi çokta önemli değildi. 

Ürün elime geçti geçmesine ancak neden takip kodundan kontrol ettiğimde hala kargoda görünüyor anlamış değilim. Aliexpress'ten baktığımda da aynı şekilde taşımada görünüyor ürün. Burada iki seçenek var. Ya satıcı hatalı kargo takip kodu gönderdi ya da bilerek sadece Çin çıkışına kadar takip edilen kargo kodu gönderdi. Neyse önemli olan ürünün gelmesiydi. Bir sonraki yurtdışı alışverişimde daha fazla sabırlı olmam gerek sanırım.

Ürünümüz elimize ulaştığına göre artık daha önce açtığımız dispute'u kapatıp alışverişi sonlandırabiliriz. Bazen denk geliyorum. Ürün eline ulaştığı halde dispute açıp ücret iadesi alıyorlar. Bunu kâr olarak algılayan kişilerin kul hakkı nedir diye bir araştırmalarını rica ediyorum. 

Dispute nasıl açılır kısmında resimli anlattığımız gibi  bunu da yine adım adım resimli olarak anlatalım. Hem bana hem bu konuyla ilgili sorun yaşayan arkadaşlara rehber olsun. Dispute açma işlemi yaparken uyguladığımız ilk adımı uyguluyoruz. Aliexpress hesabımıza giriş sağ üst köşeden siparişlerim sekmesine tıklıyoruz. Daha sonra gelen ekrandan resimde işaretlediğim yere yani Dispute in Progress linkine tıklıyoruz. 


Sonraki ekranda resimde işaretlediğim gibi  Cancel Dispute butonuna tıklıyoruz. Cancel Dispute butonuna tıkladıktan sonra bir uyarı penceresi çıkıyor. Aliexpress diyor ki "Açtığın anlaşmazlığı iptal ediyorsun ama yine alıcı koruma sürecindesin istersen tekrar bu süre içerisinde anlaşmazlık açabilirsin." Sonra Submit butonuna basıp anlaşmazlığı iptal ediyoruz. 

Son olarak siparişlerim bölümüne gelerek Confirm Goods Received butonuna tıkloruz. Gelen ekranda satın aldığımız ürünü seçerek tekrar  Confirm Goods Received butonuna tıklıyoruz. Dilerseniz bir sonraki ekranda ürün ile alakalı yorumda bulunabilir aldığınız ürünün resmini ekleyebilirsiniz. 

Bir yazının daha sonuna geldik. Elime ulaşan kulaklığın incelemesine şuradaki yazımdan ulaşabilirsiniz. Yeni yazılarda görüşmek üzere.

Hoşçakalın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

#BirKanalBirVideo - Evet Ne Söylüyorduk

#İzledim - Recep İvedik 5 Film Yorumu

Bir Başkadır Benim Memleketim Dedirtecek 20 Kapadokya Fotoğrafı

#Dinledim - INNA - Gimme Gimme