#Öğrendim - Klavyedeki F,J,5 Tuşlarında Bulunan Çıkıntılar Ne İşe Yarar?

q keyboard f j 5

Benim gibi iş yerinde sürekli bilgisayar kullanan biriyseniz eğer günde binlerce kez klavyedeki tuşlara basıyorsunuz demektir. Peki klavye üzerinde bılunan f,j ve 5 tuşlarındaki kabartmayı hiç farkettiniz mi? Sizde benim gibi ya farketmediniz yada ne işe yaradığını merak etmediniz. Eğer farketmediyseniz bu durum gayet doğal zira elimiz ve gözümüz o kadar alışmış ki o çıkıntılara varlığını hissetmiyoruz artık. Peki ne işe yarıyor bu çıkıntılar ?

Klavyedeki F,J ve 5 Tuşlarındaki Kabarık Çizgiler Ne İşe yarar ? 

Klavyede bulunan f ve j (F klavyede K ve A harfleri)  tuşlarındaki kabarık çizginin temel işlevi 10 parmak yazmayı kolaylaştırmak. Bu kabarcıklar sayesinde  elimizi klavye üzerine koyduğumuzda 10 parmak yazı yazmak için doğru pozisyonu almış oluyoruz. Sağ tarafta numerik kısımda bulunan 5 tuşundaki kabarık ise elimizi numaraların tam ortasına koymamızı sağlayarak diğer rakamlara daha kolay ulaşmamızı sağlıyor. Kullanırken çokta farkına varmasak bile bu kabarcıklar beyinde kas hafızası oluşturuyor. Bu sayede işaretçi görevi görüyor. 
klavye-f-j

Diğer taraftan bu kabarcıklar sayesinde görme engelliler klavyeyi daha verimli şekilde kullanabiliyorlar. Sol elimizin işaret parmağını F tuşuna, sağ elimizin işaret parmağını da J tuşuna koyduğumuzda klavyeye bakmasak bile beynimiz hangi tuşun hangi yerde olduğunu kolaylıkla saptayabilir. 

Buna benzer bir durum tuşlu telefonlarda da geçerli. Tuşlu telefonlarda yine tam ortayı gösteren 5 tuşunun üzerinde bir kabarcık bulunur. Bu sayede parmağımızın tuşların tam ortasında olduğunu algılarız. Dolayısıyla diğer tuşların erişimi de daha kolay olacaktır. Tabi akıllı telefonlara geçişin ardından tuşlu telefonlarda eski popülerliğini yitirdi. Bilgisayarda çok hızlı yazıyor olsak da o çıkıntı dokunmatik telefonlarda olmadığından normalden daha yavaş yazıyoruz. Bilişim uzmanları bu alandaki problemi gördüklerinden farklı bir klavye geliştirmeye başlamışlar. KALQ adını verdikleri klavye ile %30 lara varan oranlarda yazımda performans artışı sağlanmış. Uygulamanın android versiyonuna şuradaki adresten ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar : Webtekno

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

#BirKanalBirVideo - Evet Ne Söylüyorduk

#İzledim - Recep İvedik 5 Film Yorumu

Bir Başkadır Benim Memleketim Dedirtecek 20 Kapadokya Fotoğrafı

#Dinledim - INNA - Gimme Gimme

İlk Yurtdışı Alışverişim Hüsranla Sonuçlandı - #Güncelleme Ürün Geldi