Okuyorum Okuyorsun Okuyorlar

kitap okumakMerhaba Dostlar,

Bu günkü yazımızda uzun zamandır kendimde eksiklik olarak gördüğüm ancak bu eksikliği gidermek adına hiç bir şey yapmadığım bir konuya değineceğim. Bu eksiklik ne mi? Okumuyorum ben. Evet okumuyorum. Tamam mutlaka bir şeyler okuyorum ancak kitap okumuyorum. Peki neden kitap okumuyorum yada başka bir deyişle okuyamıyorum? İş bahane üretmeye geldiğinde sıralıyorum hemen bir kaç tane. İşte zaman bulamıyorum, ilgimi çeken kitap yok, çabuk sıkılıyorum v.s. Ancak işin temeline indiğimde durum hiçte öyle değil. İlkokuldan bu tarafa baktığımda bana kimse kitap okumayı öğretmemiş. Kitap okumakta öğretilir mi? demeyin dostlar öğretilir. Bana değil tüm Türkiye'ye öğretilmemiş. Çünkü eğitim sistemimiz kitap okumayı öğretmiyor. Bu geçmişte de böyleydi ne yazık ki şimdide böyle. Çünkü okullarımızda kütüphaneler ya yok ya bakımsız ya da öğrencilerin gelmesi için yeteri kadar ilgi çekici değil. Hal böyle olunca küçükken edinemediğimiz alışkanlığı ileride edinmeye çalışırken çok zorlanıyoruz. 

Türkiye'de Okuma Alışkanlığı

Bundan üç bin yıl önce yaşamış ve ''Krallara Öğütler'' adlı kitap yazmış olan bir Çin Kralı kendisi gibi kral olanlara öğütler vererek şöyle yazar: "Ey yüce krallar, eğer rahat etmek, halkınızı iyi yönetmek istiyorsanız, halkınızı bilgisiz, cahil tutun." Aslında neden okumuyoruz sorusunun cevabı niteliğinde kralın yazdıkları. 

Türkiye'de TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) 2015 verilerine göre 29.522 kütüphane bulunuyor. Bunların içerisinde 1.137 tanesi halk kütüphanesi ve halk kütüphanelerine kayıtlı kullanıcı sayısı ortalama 1 milyon kadar. Fazla mı geldi bu sayı? Gelmesin zira Türkiye'den yaklaşık olarak 10 milyon daha az nüfusa sahip Fransa'da Halk Kütüphanelerine kayıtlı olan kullanıcı sayısı 11.3 milyon kişi. Burada iğneyi kendimizi çuvaldızı başkasına batırmak gerek. Peki ben bu kütüphanelerden birine üye miyim maalesef değilim.

Yine TÜİK verilerine göre (ülke genelinde ve ülke ortalamasında) günde 6 saat televizyon izleyen, 3 saat internete giren Türk insanı, kitap okumaya sadece 1 dakika ayırıyor. Evet 1 dakika. Ayrıca ihtiyaçlar listesi yapıyoruz ve bu ihtiyaçlar listesinde kitap tam 235. sırada yer alıyor. 

Peki kitap okuma yüzdeleri ne durumda diye baktığımızda işte o zaman gerçek resmi tüm çıplaklığı ile görüyoruz. Dünyada %21 ile en fazla kitap okuyan ülkeler İngiltere ve Fransa görünüyor. Sonra bu sıralamayı Japonya %14, Amerika  %12 ve İspanya  %9 ile izliyor. Peki Türkiye'de bu oran nedir sizce ? Yüzde 5 mi ? Çok iyimsersiniz...  Türkiye'de bu oran %0.1 evet yanlış okumadınız tam o kadar % 0.1 ne yazık ki. 

Peki Ben Ne Yapacağım Bu Durumda ?

"Dünyayı değiştirmek istiyorsan önce kendinden başla" demiş Hindistan bağımsızlık hareketinin siyasi ve ruhani lideri olan Gandhi. Bende bu felsefi görüşten yola çıkarak önce kendim kitap okumaya başlayacağım. Aslında bir başlangıç yaptım bile. Kendime bir kitap satın aldım. Bu kitap Ahmet Şerif İzgören imzalı "Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır".Bir yerden başlamak gerek deyip kitabımı satın aldım ve bu yazıyı yazdığım gün itibariyle de hem kendime hem yukarıdaki felsefi görüşe hemde bu yazıyı okuyan dostlara söz veriyorum. Bu günden başlamak üzere her gün en az 30 dakika olmak üzere kitap okuyacağım. 


Ahmet Şerif İşgören

Sadece Kitap Okumakla Değişecek Mi Dünya?

Yangında su taşıyan karınca misali tarafımızı belli ettikten sonra bu konuda başka ne yapabilirim diye düşündüğümde şöyle bir fikir geldi aklıma. Okuyacağım her kitap için bir konu açacağım. O konu üzerinden kitabı bitirdiğimde duyuracağım. Daha sonra bitirdiğim her bir kitabı bir okuyucuma kargo ücreti de benden olmak üzere hediye edeceğim. Aynı kitap üzerinden birden fazla talep olması halinde küçük bir kura ile kazananı belirleyeceğim. 

Son Söz

Bu gün benim için yeni bir karar ve yeni bir söz. Uygulamak için elimden geleni yapacağım. Hem kendim okumayı alışkanlık edeceğim hemde hediye edilen kitaplarla beraber başkalarında okumasına vesile olacağım. Bir yerden başlamak hiç bir şey yapmamaktan iyidir. 

Başka bir yazımda görüşmek üzere...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

#BirKanalBirVideo - Evet Ne Söylüyorduk

#İzledim - Recep İvedik 5 Film Yorumu

Bir Başkadır Benim Memleketim Dedirtecek 20 Kapadokya Fotoğrafı

#Dinledim - INNA - Gimme Gimme

İlk Yurtdışı Alışverişim Hüsranla Sonuçlandı - #Güncelleme Ürün Geldi